Galaretka z przecieru

postheadericon Galaretka z przecieru

Przecier podgrzać do wrzenia, pogotować 5-8 minut, a następnie dodać cukier i dogotować galaretkę. Zrobić próbę krzepnięcia lub zważyć i gorącą galaretkę zlać do wyjałowionych gorących słoików. Słoje uszczelnić natychmiast po napełnieniu.

Galaretka z przecieru jest nieklarowna, ale wydajność czarnych porzeczek jest znacznie większa. Galaretka z soku czerwonej porzeczki. Przygotowuje się ją według proporcji i przepisu na galaretkę z soku czarnej porzeczki.

Galaretka z przecieru czerwonej porzeczki. Przygotowuje się ją według proporcji i przepisu na galaretkę z porzeczek czarnych. Galaretka z porzeczek i agrestu. Proporcje: 1 litr przecieru z owoców, 60-80 dag cukru.

Porzeczki i agrest umyć, porzeczki obrać z gron. Najkorzystniejsza w smaku jest galaretka wówczas, gdy do jej przyrządzenia użyje się po 1 /3 porzeczek czarnych, czerwonych i niezbyt dojrzałego agrestu. Umyte owoce rozgotować z dodatkiem 3/4 szklanki wody na 1 kg owoców, a następnie przetrzeć owoce, przez sito perlonowe. Uzyskany przecier zważyć lub zmierzyć i odważyć cukier. Uzyskany gorący przecier podgrzać do wrzenia, a następnie gotować niezbyt gwałtownie około 8 minut, dodać cukier i razem gotować, aż do momentu kiedy galaretka uzyska właściwą krzepliwość.

Gorącą galaretkę zlać do wygotowanych i osączonych z wody opakowań, które natychmiast należy uszczelnić. Galaretka z jabłek. Proporcje: 1 litr wywaru, 50-60 dag cukru.

Na galaretkę z jabłek można wykorzystać spady owoców niezupełnie dojrzałych, które przeważnie są nieprzydatne do innych celów. Jabłka należy dokładnie umyć, oddzielić części zrobaczywiałe, szypułki i działki kielicha. Oczyszczone owoce pokroić w cienkie plastry i włożyć do nieobitego, emaliowanego naczynia. Zalać owoce wodą w takiej ilości, aby jej poziom równał się z poziomem owoców w naczyniu i wolno gotować około 30 minut. Następnie rozgotowane owoce wylać na sito wyłożone gazą do odcedzenia soku. Uzyskany klarowny sok zmierzyć i odważyć cukier. Podgrzewać sam wywar przez kilka minut, odparowując mniej więcej trzecią jego część, a następnie dodać cukier i dogotować galaretkę. Przed końcem zrobić próbę tężenia galaretki na zimny talerzyk. Galaretkę z jabłek-spadów można dodatkowo aromatyzować dodając do gotowania mały kawałek żółtej części skórki cytrynowej. Gotową galaretkę zlać do wymytych i wyparzonych opakowań, uszczelnić.

Leave a Reply