Jabłka kwaszone

postheadericon Jabłka kwaszone

Jabłka kwaszone. Przetwór bardzo smaczny, nie wymagający specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Jabłka kwaszone można przechować w zimnej piwnicy do późnej wiosny. Najlepsze do kwaszenia są Anto- nówki lub Glogierówki. Wybierać należy sztuki zdrowe, nie robaczywe, nie obite, raczej mniejsze.

Najlepszym naczyniem do kwaszenia jabłek jest drewniana beczka lub duży garnek kamienny. Naczynie musi być bardzo dokładnie wymyte, wyparzone, bo od jego czystości zależy trwałość i smak kwaszonki.

Dno beczki czy garnka należy wyłożyć czystymi liśćmi czarnej porzeczki lub wiśni. Umyte jabłka układać ciasno, lecz nie wciskać, aby się nie odgniotły. Na wierzchu, aby jabłka nie stykały się z denkiem, układamy również liście. Wypełnione naczynie przycisnąć denkiem i kamieniem, a następnie ostrożnie napełnić zalewą przygotowaną w następujący sposób: 5 litrów wody, 35 dag soli, 25 dag cukru zagotować, a gdy zalewa wystygnie, wlać do beczki. Po okresie burzliwej fermentacji, gdy zalewa opadnie, należy dodać zalewy przygotowanej w ten sam sposób.

Kwaszone jabłka wybieramy z naczynia łyżką drewnianą, której nie używamy do innych celów. W miarę ubywania jabłek, boki beczki trzeba przecierać wilgotną ścierką zamoczoną w mocno osolonej wodzie, aby zapobiec rozwijaniu się pleśni na pustych ścianach beczki.

Śliwki kwaszone. Do kwaszenia nadają się przede wszystkim śliwki węgierki. Należy je zerwać wówczas, gdy są już ciemne, ale jędrne i nieprzejrzałe. Śliwki kwasi się tak samo jak jabłka i z takimi samymi dodatkami oraz z tak samo przygotowaną zalewą.

Leave a Reply