Mleko - Przepisy kuchnia polska. Przepisy na obiad i dla niemowląt.

Archive for the ‘Mleko’ Category

postheadericon Regulowanie kwasowości i dodawanie cukru do moszczu

Doprawianie moszczu, czyli regulowanie kwasowości i dodawanie cukru to następna bardzo ważna czynność dla otrzymania należytej jakości gotowego wina. Najczęściej otrzymane moszcze zawierają zbyt dużo kwasów, a mało cukru, aby wino uzyskało odpowiednią, żądaną zawartość alkoholu.

Przeciętna zawartość kwasów oznaczona w gramach w 1 litrze moszczu (wg T. Cymera) kształtuje się następująco: z agrestu 19 z jeżyn 11 z czarnych jagód 10 z malin 15 z czerwonych z białych i czerwo borówek 21 nych porzeczek 24 z czereśni 4 z porzeczek czarnych 30 z gruszek 3 z wiśni 13 z jabłek 6- z truskawek 10

Czytaj Dalej »

postheadericon Kompoty bez dodatku cukru

Kompoty bez dodatku cukru, a tylko zalewane wodą lub sokiem z innych owoców, polecane są szczególnie dla ludzi chorych na cukrzycę. Dosładzane po otwarciu opakowań są mniej smaczne.

Znając ogólne zasady przygotowywania kompotów, dane tab. 3 ułatwią właściwe dozowanie składników syropu. W miejscu przeznaczonym na uwagi warto wpisać wprowadzone w praktyce zmiany.

Czytaj Dalej »

postheadericon Marynaty owocowe

Jest to stosunkowo mały odcinek domowego przetwórstwa, chociaż przez amatorów wysoko ceniony. Marynaty owocowe swój charakterystyczny smak uzyskują z dodawanego kwasu cytrynowego lub mlekowego coraz rzadziej używa się do tego celu octu. Obecnie przygotowywane marynaty są mało kwaśne, toteż i ocet czy inny kwas nie służy do ich utrwalania, lecz tylko poprawia ich smak. Wszystkie w ten sposób przygotowywane marynaty, aby były trwałe, muszą być utrwalone przez pasteryzację. Stosowana ongiś duża ilość octu, który utrwalał marynatę, jest dziś przez dietetyków wręcz zabraniana. Jeżeli jednak gospodynie chcą zakwasić marynaty owocowe octem, to jego stężenie w zalewie nie może przekraczać 1,2-2%.

Czytaj Dalej »

postheadericon Dżem z mirabelek

Dżem z mirabelek. Proporcje: 1,5 kg mirabelek, pół szklanki wody, 0,9 kg cukru. Dojrzałe mirabelki po umyciu porozrywać, oddzielając jednocześnie pestki. Na dno naczynia wlać wodę, włożyć śliwki i doprowadzić do wrzenia. Po kilkuminutowym gotowaniu dodać cukier i dogotować dżem. Gorący złożyć do opakowań i uszczelnić.

Dżem z truskawek i agrestu. Proporcje: 50 dag cukru, 3/4 szklanki wody, 1 kg truskawek, 0,90 kg cukru. Z dodatkiem bardzo małej ilości wody rozgotować agrest, a następnie przetrzeć go przez sito. Truskawki zasypać cukrem, ogrzewać powoli, aż do wrzenia i po krótkim gotowaniu dodać przetarty agrest, razem dogotować do właściwej gęstości. Dżem dość łatwo przypala się, dlatego należy gotować go w garnku o grubym dnie lub podłożyć pod garnek płytkę azbestową czy metalowy krążek. Gotowy dżem składać do wymytych i wyparzonych słoików i gorący uszczelniać.

Czytaj Dalej »

postheadericon Soki parowane i ich zastosowanie

W sprzedaży znajdują się specjalne naczynia wieloczęściowe, które ogromnie ułatwiają otrzymywanie soków tym sposobem. Garnki do otrzymywania soków przez parowanie są dość drogie, a ponieważ używane są tylko sezonowo powinny być dostępne za niską odpłatnością w każdej wypożyczalni sprzętu gospodarstwa domowego. Przygotowywać soki parowane można w zasadzie ze wszystkich owoców jagodowych, nie nadają się do tego celu jabłka, gruszki, agrest, gdyż mają zbyt zwarty miąższ i trudno oddzielający się sok.

Czytaj Dalej »

Reklama
    System reklamy Test
Lubiane powiedzonka
1.
2.
3.
4.