Powidła z agrestu

postheadericon Powidła z agrestu

Powidła z agrestu. Dojrzały, zdrowy agrest dokładnie wymyć, osączyć i rozgnieść w naczyniu, a następnie wolno ogrzewając rozgotować i gorący przetrzeć przez sito. Uzyskany przecier znowu zagotować i ciągle mieszając zagęszczać aż uzyska gęstość właściwą dla mazistych powideł. Przed końcem gotowania można do powideł z agrestu dodać na 1 kg przetworu 15-20 dag cukru, który bardzo poprawia ich smak. Gorące powidła złożyć do wymytych i wygotowanych opakowań i od razu uszczelnić.

Powidła ze śliwek. Na powidła zrywa się śliwki wówczas, gdy przy ogonkach zaczynają się marszczyć. Śliwki po umyciu pozbawia się pestek i rozgotowuje w naczyniu z bardzo małym dodatkiem wody lub układa w naczyniu i przykryte wstawia się do niezbyt mocno nagrzanego piekarnika w celu rozparowania. Następnie rozparowane śliwki należy gotować na niezbyt silnym ogniu i często mieszać. Mieszanie zapobiega przypalaniu, pryskaniu masy owocowej, a przede wszystkim przyspiesza odparowywanie.

Gdy masa staje się na tyle gęsta, że ślad po łyżce nie zalewa się a powidła spadają z łyżki płatami, gotowanie należy ukończyć i gorące powidła złożyć do wymytych i wygotowanych opakowań, uszczelnić. Do powideł ze śliwek węgierek mniej dojrzałych można dodać na 1 kg powideł 15 dag cukru, na krótko przed ukończeniem gotowania.

Leave a Reply