Przecier z pomidorów

postheadericon Przecier z pomidorów

Nie należy przechowywać pomidorów na krzakach do chwili wystąpienia oznak miękkości, gdyż wówczas znacznie maleje wartość witaminowa owoców.

Przecier z pomidorów. Do przygotowania przecieru wybiera się pomidory dojrzałe, lecz nie przejrzałe, bez plam i uszkodzeń. Zielone „piętki” trzeba odkroić, gdyż psują smak przecieru i jego barwę.

Umyte pomidory pokroić nożem nierdzewnym w ćwiartki, włożyć do głębokiego nieobitego garnka, lekko rozgnieść czystą drewnianą pałką. Rozgotować pomidory we własnym soku bez dodatku wody. Gorącą masę przetrzeć przez sito (najlepiej perlonowe), na którym razem ze skórkami pozostają również pestki. Przecieranie przez cedzak i pozostawienie w przecierze pestek jest niewskazane. Gorący przecier można nieco osolić do smaku i od razu nalewać do butelek, uprzednio wymytych wodą z mydłem i wyparzonych. Zamknięte butelki wstawić do wody o podobnej temperaturze, aby nie popękały i ogrzewać, nie dopuszczając do wrzenia wody. Butelki lub słoje o pojemności 0,5 1 ogrzewać 15 minut, butelki większe 20 minut. Butelki zamknięte zwykłymi korkami, po skończonej pasteryzacji i ochłodzeniu należy zalać lakiem lub pechem albo nawet stearyną.

Pomidory w całości (nie obierane) pasteryzowane w przecierze. Zdrowe, gładkie, niezbyt duże (od 4 do 6 cm średnicy) i nieprzejrzałe pomidory (bez plam i zielonkawych piętek) należy dokładnie umyć, następnie ponakłuwać nierdzewną szpilką. Nakłute pomidory układać w wekach dość ciasno, ale tak aby, nie pognieść. Ułożone pomidory zalać przecierem pomidorowym, a następnie weki zamknąć. Pomidory w wekach o pojemności 0,5 1 pasteryzować 30 minut, a w wekach litrowych – 35 minut.

Leave a Reply